Czy zastanawialiście się kiedyś czy wartość dzisiejszej złotówki będzie taka sama za kilka lat? Z pewnością nie, bowiem na rynku nieustannie następują zmiany niezależne od nas. Dlatego pieniądze wpłacone na lokatę dziś, za kilka lat mogą mieć inną wartość.
Stopa dyskontowa obliczana jest na podstawie specjalnego wzrostu. W zasadzie każdy kto ma umiejętności matematyczne oraz nieco orientuje się na rynku finansów może obliczyć stopę dyskontową. Sprawdźmy zatem na co wpływa stopa dyskontowa.
Za pomocą stopy dyskontowej możliwe jest dyskontowanie czyli przeliczanie aktualnej wartości zainwestowanego kapitału na jego przyszłą wartość. Stopa dyskontowa może być zatem używana w projektach inwestycyjnych aby obliczyć przyszłe zyski, w takich obliczeniach używa się „wartość średniego ważonego kapitału”.
Wysokość stopy dyskontowej ustalana jest na podstawie obliczeń wykonywanych przez banki komercyjne które dokonują dyskonta papierów wartościowych. Należy zaznaczyć,ze wartość stopy dyskontowej jest zawsze wyższa od redyskontowej banku centralnego.
Stopa dyskontowa zmienia się wraz z sytuacji na rynku finansowym. Wszystko zależy od tego jaką wartość na przykład papiery wartościowe. Oczywiste jest, że jeśli sytuacja w kraju nie jest najlepsza to wtedy wartość stopy automatycznie spada.
Stopa dyskontowa to pojęcie, które normalnemu „zjadaczowi chleba” nie jest do życia potrzebne. Wartość stopy dyskontowej jest stale śledzona przez analityków finansowych, giełdowych, czy dużych inwestorów. Z kolie osoby, które zaciągają kredyty hipoteczne powinny zwrócić uwagę na warto stopy referencyjne ponieważ od jej wartości zależy oprocentowanie takich kredytów.
Należy jeszcze dodać, że aby dowiedzieć się więcej an temat stopy dyskontowej wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową odpowiednią frazę by poznać wiele wyników.